Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kumpas Nedir?

Kumpas Nedir?

admin admin -

Kumpas Nedir?

Genelde mühendislik alanlarında çokça bilinen kumpas birçok meslek grubunun kullandığı bir ölçüm aleti olma özelliğine sahiptir. Özellikle yüzlerce parçası olan seri imalat tesislerinde çok pratik bir ölçüm aleti olan kumpasın alt kısmı mm, üst kısmı ise inch şeklindedir. Hassas bir ölçüm aleti olan kumpasın birden çok çeşidi bulunmaktadır. Temelde hepsinin kullanım amacı aynı olsa da farklı çeşitleri vardır. Ölçüm yapılacak kısmı iki çenesi arasına kıstıran ve genelde sürgülü bir alet olarak bilinen kumpas, bir boru anahtarını andırmaktadır. Sabit bir cetvel üzerinde olan kumpasların üzerinde gezen hareketli bir parça yer almaktadır.  Meslek alınana göre ve yapılacak işe göre değişkenlik gösteren kumpasın kullanım yelpazesi oldukça geniştir. Kullanımı çok basit olan kumpas, birçok mühendisin bilmesi gereken bir ölçüm aletidir.

Kumpas, dış çap ölçüm çeneleri, iç çap ölçüm çeneleri, kılıç (derinlik ölçümü için), milimetrik çetvel, inç cetveli, milimetre verniyer cetveli, İnç verniyer cetveli ve sıkma mandalı kısımlarından oluşmaktadır.

Çap ve derinin yanı sıra uzunluk ve kalınlık gibi ölçülerin belirlenmesinde de kullanılan mühendislerin vazgeçilmez ölçü aleti olan kumpas çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Kumpaslar okuma şekline göre klasik sürgülü (verniyer) ve dijital olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kumpaslar cetvel boyuna göre de ayrılmaktadır. Genelde 150 mm cetvele sahip kumpaslar kullanılmaktadır. Ancak ölçüm yapılacak parça boyu arttıkça ona göre daha büyük cetvele sahip kumpaslara sahip olunmalıdır. Kullanım alanlarına göre kumpas çeşitleri; derinlik kumpası, konik kumpası, modül kumpası, saatli kumpas, dijital kumpas, iç ve dış çap kanal kumpas şeklindedir.

İlginizi çekebilir: Titreşim Ölçer (Vibrasyon) Nedir?

Derinlik ölçme kumpasları, Delik, oluk, kademe veya girintilerin ölçümünde kullanılırken, modül kumpasları dişlilerin; diş derinliğini ve kalınlığını ölçmek için kullanılmaktadır. İç ve dış çap kanal kumpas cihazlarda ise İç veya dış çapta bulunan kanalların ölçümünde kullanılırken, merkez ölçüm kumpasları, Özellikle konik deliklerde kullanılmakta ve konik deliklerin merkezleri arasındaki mesafe ölçülmek istendiğinde çok pratiklik sağlamaktadır.

Kumpas kullanımında dikkat edilmesi gereken özelliklerden biri, kullanılmadan önce mutlaka alkollü bez ile temizlenmesidir. Dijital kumpaslarda ise ölçüm yapılmadan önce mutlaka sıfırlanması gerekmektedir. Düşme veya çarpmalarda zedelenebilen cihazlar, hassas bir şekilde muhafaza edilmelidir.

 

Kumpas Nerelerde Kullanılır?

Bir nesnenin yüzeyini, derinliğini, genişliğini ölçmek için sıklıkla tercih edilen kumpas ile çok hassas ve milimetrik ölçüler almak mümkündür. Kumpas cihazları, sanayideki üretimlerde, teknik resimdeki veya tasarımdaki ölçülere ve toleranslara bağlı kalarak minimum maliyetle üretimi gerçekleştirmek için kullanılmaktadır. Yapılacak olan üretimin daha iyi hale gelmesi, verimliliğin artırılması ve hataların keşfedilmesi için ölçümler yapılmaktadır.

Her ihtiyaca göre modeli bulunan kumpas cihazları, üretim hassasiyetine göre seçilmektedir. Kumpasların boyları ve türleri kumpasın hassasiyetini etkilemezken, cihazdaki hassasiyeti belirleyen ölçektir. Ölçü hassasiyetine uygun seçilen kumpasları bütün mühendislik alanlarında görmek mümkündür. İhtiyacınıza göre her türlü Kumpas çeşidini İnkatechmarket sitemizde bulabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Boya Kalınlık Ölçer Ne İşe Yarar? Özellikleri Nelerdir?

 

 

 

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir