Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Yapay Zeka Sistemleri 12 Yılda En Az İnsan Kadar Zeki Olacak!

Yapay Zeka Sistemleri 12 Yılda En Az İnsan Kadar Zeki Olacak!

admin admin -

Gelişen teknolojiyle birlikte yapay zekanın önümüzdeki 12 yıl sonrasında insan zekasına eşit hale geleceği iddia ediliyor. İddianın sahibi Google mühendislerinden Ray Kurzweil.

Teksas eyaletinde düzenlenen SXSW etkinliklerinde konuşan Kurzweil, hızla gelişen yapay zeka sistemlerinin insan hayatına etkileri konusunda ilgi çekici açıklamalar yaptı. Geliştirilen sistemlerin insanoğlunu daha zeki yapacağına inandığını belirten Kurzweil’e göre 2030’lu yıllarda beyinde bulunan bir merkeze yapay zeka sistemleri bir şekilde bağlanabilecek.

Bu iddia şu anlama geliyor. İnsan beyni bundan 12 yıl sonra yapay zeka sistemlerinden etkilenebilecek ve gerektiğinde bu makinelere bağlantı kurabilecek.

Yapay zeka sistemlerinin insan hayatına etkileri konusunda herkes Kurzweil kadar olumlu yaklaşmıyor. Tesla ve SpaceX kurucusu Elon Musk ve İngiliz ünlü fizikçi Stephan Hawking’e göre yapay zeka teknolojilerinin hızlı gelişiminin bir şekilde yakın gelecekte insanlığın sonunu getirebileceği düşüncesi savunuluyor.

Gelecek 12 yıl neleri beraberinde getirecek bilinmez ancak gelişen teknoloji ile birlikte insan güçü ve düşüncesi bu sistemlerin varlığında biraz daha geri planda kalabilir düşüncesi içindeyiz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir