Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Verdikleri Zararla Hafızalara Kazınan 5 Virüs

Verdikleri Zararla Hafızalara Kazınan 5 Virüs

admin admin -

Hem zaman, hem de para kaybettiren virüsler, internetin yaygınlaşması ile daha çok arttı. Gün geçmiyor ki yeni bir virüs hayatımıza girmesin. Ancak, bazı virüsler diğerlerinden bir adım öne çıkmış durumda. Şimdi onlara bir bakalım.

 

Verdikleri Zararla Hafızalara Kazınan 5 Virüs

 

1-CryptoLocker: Virüsün iyi huylu ve kötü huylu olan versiyonu mevcut. Kötü huylu olanı için henüz bir çözüm olmasa da, iyi huylu olanı için, Shadow Explorer ile dosyaların gölge kayıtlarını geri almanız mümkün. Maillere eklenen bir şifreleme ile bilgileriniz şifrelenerek, bitcoin üzerinden fidye isteniliyor.

 

2-Portalsepeti: Tarayıcıya reklam yapıştıran virüsü temizlemek mümkün. Bu durumlar için geliştirilen Advcleaner ile temizlik yapıldığında sorun büyük ölçüde giderilecektir. Başarılı olmadığı taktirde, kayıt defteri yöneticisi açılarak temizlik yapılabilir.

 

3-Debris: Genellikle USB Flash ile bilgisayarlara ulaşan virüs, sahte bir isimsiz klasör aracılığı ile .exe oluşturuyor. Açıldığında ise bütün dosyalara geçiyor. Çüzüm olarak, Kaspersky Rescue Disk öneriliyor.

 

4-Reader_s.exe: Bilgisayardaki .exe dosyalarına bulaşan virüs, aynı anda web’e, RAM’e ve işlemciye saldırması ile meşhur. Çözüm bulunamayınca da, fabrika ayarlarına dönmenin en uygun çare olduğu görüşü benimsendi. Antivirüs çözümü olarak, Prevx öneriliyor.

 

5-Funny Scandal!: İnternetten yiyen bu virüs, gizli klasör olarak bilgisayara bulaşmakta. Çözüm olarak ilk önce, Sil.rar sekmesi ile gizli klasörler görünür duruma getiriliyor. Daha sonra C ya da D konuşlanan Funny_Scandal.avi.exe dosyasının shift+delete ile silinmesi gerekiyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir