Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. TÜBİTAK parlayan yıldızın ışığını görüntüledi

TÜBİTAK parlayan yıldızın ışığını görüntüledi

admin admin -

Avrupa Uzay Ajansı Gala Uydusu aracılığı ile Ağustos ayında göreve katılan TÜBİTAK Başkanı Arif Ergin Gala16aye adlı bir yıldızı ve parlaklık değişimlerini görüntüledi. Parlaklık değişimleri ile ilgili çekilen fotoğraflarda yıldızın oldukça parlak ve dikkat çekici olduğu belirlendi.

Dünyaya resmi bir açıklamada bulunan Arif Ergin TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi coğrafi ve atmosferik koşullarını göz önünde bulundurarak yaptığı çalışmada Gala16aye adlı yıldızın parlaklığı ile ilgili değişmini dünyaya açıkladı.

Gala16aye isimli yıldızın oldukça net görüntüsünü yakalayan Gala16ayenin fotoğraflarını en net çeken gözlem evi olduklarını belirtti.

24 saatlik süren bekleyiş

Söz konusu olan yıldızın yaklaşık olarak 30 gözlem evinden izlendiğinin altını çizen Ergin 24 saat boyunca yıldızı izlediklerini dile getirdi. Yıldızın parlaklı ve benzerindeki değişimlerini incelemek için TÜBİTAK’ ın 3 teleskobu ile sıkı bir takip başlatılırken diğer gözlem evleri de aynı şekilde değişimlere tanık olmak için gözlem işlemine devam etmiştir.

Yapılan gözetlemeler sonucunda ışınların belirli ölçüleri dışına çıktığını belirten Ergin gözlemlerin artıkça yıldızlar arasında küçük yabancı iki cismin olduğu ve ikili mikro mercekleme olduğunu söylüyor. Bu demek oluyor ki bu nesneler ışığı bükecek kadar güçlü cisimler.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir