Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Teknoloji Analistinden Apple Büyük Eleştiri

Teknoloji Analistinden Apple Büyük Eleştiri

admin admin -

On beş yılı aşkın bir süredir teknoloji endüstrisi üzerine yorum ve eleştiriler yapan NPD’nin The Wall Street Journal’ın birincil donanım ve teknoloji analisti olan Stephen Baker, sürekli rekabet halinde olan iki teknoloji devi Samsung ve Apple arasındaki çekişmeyi ve son zamanların satış rakamlarını değerlendirdi. Baker, “ Samsung’un talihsiz günler yaşadığı bir dönemden geçtiği şu günlerde Apple’ın bunu değerlendiremediği ve müşterileri kendi yönüne çekemediğini, fırsatı kaçırdığı” şeklinde konuştu.

 

Samsung’un kısa süre önce yaşadığı Galaxy Note 7 krizinden sonra satış rakamlarına bakıldığında her şeye rağmen Samsung müşterilerinin sadık kaldığı ve Apple’ı tercih etmediği, bu olumsuz durumda bile Apple’ın kullanıcılara yeterince ikna edici olmadığını belitti. Apple, 2015’den 2016’ya geçerken pazarda yüzde 5 puan kaybederek Samsung müşterilerinin ilgisini kazanamadı. Samsung ise tüm olumsuzluklara rağmen sadece yüzde 2’lik bir kayıp yaşadı.

 

Stephen Baker dışında farklı bir diğer analist Chetan Sharma’ya göre ise; Apple sektörde güçlü bir yer tutmasına rağmen bazı fırsatları teptiği ve her ne kadar stabilliğini garantilemiş bir firma olsa da bunun rekabette eksiye düşmesine engel olamadığını savundu. Amerikalı şirket piyasada iletişim sorunu yaşasa da yine de ilk ikide liderlik yerlerini koruyan iki dişli rakibin 2017’deki yeni hedefleri ve atılımları ile nasıl bir çıkış yapacakları merak konusu..

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir