Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Suya Düşen Telefon Nasıl Tamir Edilir?

Suya Düşen Telefon Nasıl Tamir Edilir?

admin admin -

Telefonlarda suya düşme ya da suyla temas etme gibi sorunlar en sık yaşanan problemler arasındadır. Bu gibi durumlarda cihaz içine kaçan su, hava ile çok fazla temas ettirilmeden telefonu tamir edebilmek mümkündür. Hepimizin de bildiği gibi üretici firmalar, suya düşen telefonları garanti kapsamına dâhil etmemektedir. Bunun için servise gönderdiğiniz telefonların maddi yükünü çeken kişi siz olmaktasınız. Tüm bunlara gerek kalmadan, bazı yöntemlerle telefonu kurtarmak mümkündür.

 

Bataryayı Hızlı Bir Şekilde Çıkartın

Telefonun suya düştüğü anda, öncelikle cihaz fişe takılı ise öncelikle fişten çıkarın. Ardından cihazla pili hızlı bir şekilde ayırmak gerekmektedir. Cihazın kısa devre yapmaması bu aşamada oldukça önemlidir. Bataryanın suyla temas etmemesi, cihazın daha kısa sürede kurtarılmasını sağlar. Bataryanın bir kez suyla temas etmesi, geri dönüşü olmayan sorunları doğuracaktır.

 

Elektrik Süpürgesi İle Nemi Kurutun

Telefon içerisinde biriken su ve buna bağlı olarak oluşan nemi hızlı bir şekilde yok ederseniz, telefonun tamir edilmesi oldukça kolay olacaktır. Bu noktada elektrik süpürgesi ile çok hızlı bir şekilde cihaz içindeki nemi çekmek gerekir. Birçok kişi bu aşamada birçok yanlış uygulama yapmaktadır. Bazı insanlar elektrik süpürgesi yerine, saç kurutma makinesi ile telefon içindeki nemi yok etmeye çalışmaktadır. Bu durum oldukça yanlış bir uygulamadır. Zira saç kurutma makinesi, telefon içindeki nemi yok etmek yerine, suyu daha fazla içeri doğru itecektir. Yani size lazım olan alet, suyu geri doğru çekebilme özelliğine sahip bir alettir. Bu işlevi de yerine getirecek tek alet, elektrik süpürgeleri olmaktadır.

 

Pirinç Taneleri İle Kurulama

Geleneksel bir yöntem olarak bildiğimiz pirinç ile kurulama yöntemi, oldukça işe yaramaktadır. Tüm işlemleri yaptıktan sonra son olarak telefonu pirinç ile dolu bir kabın içine koyabilirsiniz. Pirinç taneleri cihaz içinde kalan tüm suyu emerek, cihazın tamirini kolaylaştıracaktır.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir