Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Robotlar İçin Yüksek Performanslı Yapay Kas Geliştirildi

Robotlar İçin Yüksek Performanslı Yapay Kas Geliştirildi

admin admin -

Bridgestone’un son dönemde özellikle toplumsal olaylarda kullanılmak üzere geliştirdiği teknolojik ürünlerine bir yenisi daha eklendi. Depremlere karşı binalarda kullanılmak üzere ürettiği sismik izolatörlerin ardından şimdi de robot teknolojisi içim hidrolik tahrik özelliği sunan yüksek performanslı yapay kas projesini geliştirdi.

Tokyo Teknoloji Enstitüsü işbirliği ile robotlarda kullanılmak üzere yapılan yapay kas teknolojisinin insan kasına benzer özellik sunacağı belirtildi.

Kauçuk tüp kullanılarak geliştirilmiş olan kas bu özelliği sayesinde hem boyutuna göre oldukça hafif hem de oldukça dayanıklı yapısıyla dikkat çekiyor. Çarpma ve titreşimlere karşı da oldukça dayanıklı olan bu kas elektrikli motorlar ve hidrolik silindirlerden 5-10 kat daha güç/ağırlık dengesine sahip. Bu teknoloji sayesinde şimdiye kadar geliştirilmiş en güçlü ve enerji açısından en verimli robotlar üretilmiş olacak.

Geliştirilen yapay kas teknoloji sayesinde yakın gelecekte daha küçük boyutta ancak daha dayanıklı robotların üretilmesi sağlanacak.

Bridgestone’un ürettiği yapay kas teknolojisinin kullanılacağı robotların özellikle acil afet durumlarında ve insani yardım amaçlı kullanılması planlanıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir