Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Qualcomm Fazladan Aldığı 815 Milyon Doları BlackBerry’e Geri İade Edecek

Qualcomm Fazladan Aldığı 815 Milyon Doları BlackBerry’e Geri İade Edecek

admin admin -

Bir süredir patent davaları ile sürekli adı anılan Qualcomm için Kanada’lı uzlaşma kurulundan üzücü bir haber geldi. Firmanın BlackBerry ile aralarında bulunan telif ödemeleri ile ilgili yapılan araştırmada, BlackBerry’den fazladan 815 milyon dolar civarında ödeme aldığı belirtildi. Alınan bu tutarın geri ödemesine karar veren kurul, nihai rakamın avukatlık masrafları ve faiz bedelinin hesaplanmasıyla ortaya çıkacağını belirtti. Yani bu 815 milyon dolarlık rakam  bir miktar daha yükselecek gibi.

Qualcomm ile BlackBerry arasında yaşanan bu anlaşmazlık, Qualcomm’a ait olan patentli ürünlerin BlackBerry tarafından peşin para verilerek alınması sonrasında başlıyor. BlackBerry tarafından yapılan şikayette o dönem yapılan ödemeler için tavan fiyatın olmadığı öne sürülmüş ve bunu değerlendiren kurul da BlackBerry lehine karar vermişti.

Qualcomm şimdilik bu kararın yanlış olduğunu düşünüyor ve değiştirilmesi için tüm yasal haklarını kullanacağını belirtiyor. Kanada’lı uzlaşma kurulunun kararlarının temyizle pek değişmediği düşünülürse bahsi geçen 815 milyon doları Qualcomm faiziyle beraber ödeyecek gibi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir