Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İnternette Artık Yapmamanız Gereken 7 Şey

İnternette Artık Yapmamanız Gereken 7 Şey

admin admin -

1-Ortak Olan Wi-Fi Bağlantılarına Güvenmeyin

Kafe, otobüs, havalimanı ve restoran gibi yerlerde müşterisine ücretsiz bir şekilde sunulan Wi-Fi ağına güvenmeyin çünkü bu tür ortak Wi-Fi bağlantıları çok büyük risk taşıyor. Çünkü kötü niyetli kullanıcılar bedava Wi-Fi’yi tuzak olarak hazırlıyor ve hiç şüphelenilmeyecek internet ağları oluşturuyorlar.

 

2-Farklı Hesaplarınızda Aynı Şifreyi Kullanmayın

Son derece güçlü, hatırlanması kolay ve kırılması da bir hayli zor olan bir şifre oluşturdunuz diyelim. Lakin iş bunlarla bitmiyor, aynı şekilde bir kaç tane daha şifre oluşturmanız gerekiyor. Çünkü herhangi bir aksilik sonucu bir hesabınızın parolası kırılırsa ya da çalınırsa, bu tüm hesaplarında aynı tehlikede olduğunu söylüyor. Bu tehlikeyi kaldırmak için farklı şifreler kullanın.

 

3-Şifreniz Kolay Olmamalı

Şifrenizi oluştururken biraz kendinizi zorlayıp daha yaratıcı, akılda kalıcı ve zor bir parola oluşturmanız sizin için, hesabınız için daha sağlıklı olacaktır. Tuttuğunuz takım, doğum gününüz ya da evcil hayvanınız adı gibi isimleri şifre yerine kullanmamalısınız.

 

4-E-postanıza Gönderilen Her Linke Tıklamayın

Bilinmeyen maillerde ki linklere tıklamanız bilgisayarınıza otomatik olarak zararlı yazılımlar yüklüyor ve kişisel bilgilerinize ulaşıyor. Dikkat ediniz.

 

5-Hesap Giriş Bilgilerini Paylaşmayın

Kötü niyet taşıyan birçok insan güvendirip bu yöntemi kullanıyor. Hiç güvenli değildir, dikkat ediniz.

 

6-Konumunuzu Herkesle Paylaşmayın

Tatile giderken ya da şehir dışına çıkarken konumunuzu herkesle paylaşmanız hiç güvenli olmayabilir. Sadece güvendiklerinizle paylaşabilirsiniz.

 

7-Sosyal Medya Sitelerindeki Ayarları İnceleyin

Bir paylaşım yaptığınızda bunun gizliliğini bilmelisiniz. Eğer bilmezseniz paylaştıklarınızı herkes görür. Ve başkaları tarafından izinsiz kullanılabilir. Bu konu ile ilgili sitelerin gizlilik ve güvenlik ayarlarına girip incelemeniz gerekiyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir