Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Galaxy S8’de home button olacak mı?

Galaxy S8’de home button olacak mı?

admin admin -

Samsung Galaxy S8 modelinde, iPhone 7 modellerinden farklı bir şekilde fiziksel home butonunu tamamen ortadan kaldırabileceği tekrar gündeme geldi. Samsung Galaxy S8 modeliyle ilgili fiziksel home tuşu hakkında bazı iddialar var. Ortaya çıkan iddialara göre Galaxy S8 modelinde fiziksel home butonu olmayabilir. Peki bu durumun artılar veya eksileri neler olabilir?

Samsung Galaxy S8’de fiziksel home tuşu olacak mı?

Fiziksel ana ekran butonun uzun zamandır akıllı telefon üreticilerinin kullandığı bir donanımdı. Kullanıcıların fiziksel olarak temas kurması buton kullanımını bakmadan da mümkün hale getiren bir detay olarak avantaj sağladı. Son yıllarda ise parmak izi okuyucusunun da entegrasyonu ile daha da önemli bir hal aldı.

Bu donanımdan parmak izi sensörünün arındırılıp güç tuşuna veya bağımsız parmak izi sensörünün yer alması ise fiziksel ana ekran tuşunun bazı markalarca gözardı edilmesine sebep oldu.

LG ve Sony gibi büyük markalar uzun süredir telefonlarında yer vermediği fiziksel home butonundan hiç vazgeçmeyen marka ise Samsung oldu. Şu ana kadar tüm telefonlarında bu donanıma yer veren Güney Kore’li üreticinin Galaxy S8 modelinde radikal bir karar ile fiziksel butondan vazgeçecek gibi görünüyor.

Fiziksel bir butonun, kullanıcı açısından kolay kullanım ve rahat erişim gibi avantajları mevcut. Üreticiler tarafında ise, üretim maliyeti, teknik servis ve yedek parça gibi maliyetleri var. Bu durumda telefon üreticileri yazılımsal butonlara yönelmeye başlıyor. Yazılımsal kusurlar, fiziksel kusurlara göre daha kolay ve az maliyetle çözüldüğü için markalar bazında ciddi bir avantaj oluşturmakta.

Tasarım açısından da üreticiler için bu butonu ortadan kaldırmak bir avantaj olabiliyor. Xiaomi Mi Mix gibi modellerin sahip olduğu ekran gövde oranlarını elde etmek bu yoldan geçiyor. Tasarım kısmında daha özgür olmak için bir avantaj olarak nitelendirilebilir.

Kullanıcılar için ise yazılımsal yani ekranda yer alan kontrol butonları genelde eleştirilere sebep oluyor. Ekrandan alan kullanması ve bakmadan kullanma konusundaki kısa süreli zorluklar bunun başlıca sebeplerinden. Her ne kadar fiziksel butonlar vazgeçilmez gibi görünse de bugün Apple ve Samsung dışındaki üreticilerin kapasitif ve yazılımsal kontrol butonlarına kaydığı ortada.

Samsung’un da Galaxy S8’de fiziksel home tuşunu kaldıracağı iddialarından sonra parmak izi ve güvenlik konularını nasıl yöneteceği merak konusu. Parmak izi okuyucusunu bu butona entegre eden Samsung’un, Galaxy S8 modelinde optik parmak izi tarama Teknolojisine geçeceği tahmin ediliyor. Buna ek olarak ekran üstünde bir katman ile bu güvenlik önleminin yenilikçi bir şekilde kullanılması gündemde.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir