Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Drone Tehditlerine Karşı: DroneGun

Drone Tehditlerine Karşı: DroneGun

admin admin -

Son yıllarda en çok konuşulan teknolojik cihazlardan biri olan ve aynı zamanda “insansız hava aracı” olarak bilinen drone’lar özel hayatı tehdit etme olasılığı ile drone’ları tehlikeli bir cihaz haline getirdi. Artık bu duruma karşı alınan önlem ise: DroneGun.

Son yıllarda en çok konuşulan teknolojik cihazlardan biri olan ve aynı zamanda “insansız hava aracı” olarak bilinen drone’lar, sinema sektöründe, arkadaşlar arası eğlencede ve birçok alanda farklı amaçlar için kullanıyor. Ancak drone’lar sayesinde kişisel mahremiyet yani özel hayatı tehdit etme olasılığı olunca drone’lar tehlikeli cihazlar haline geliyor. Drone’ların bu tehlikesi bazı devlet kurumlarının ve özel şirketlerin önlem almalarını sağladı. Örneğin, geçtiğimiz Ekim ayında İsveç’te kameralı drone’ların satışının yasaklanacağı gündemdeydi. Ama bu tehlikeden farklı yöntemler sayesinde kurtulmak isteyenler de var. 2015 yılında piyasada satışı başlayan DroneDefender silahı veya SkyWall 100 olarak bilinen drone bazukası bunlardan birkaçı. Hava limanları ve askeri bölge yakınlarına yaklaşması yasaklanan drone uçuşları bu bölgelerin sadece güvenliğini değil, kişisel mahremiyetini de tehdit ediyor. Drone silahı sayesinde bu tehditlerden artık kurtulmak mümkün. Ancak bu drone silahı bildiğimiz silahlar gibi onları vurduğumuzda yere düşürmüyor. Uzaktan nazikçe uyarıyor  ve yere indiriyor. Yaklaşık 1.9 kilometre çapındaki tüm drone’ları GPS ve GLONASS sinyalleri sayesinde yere indirebilen DroneGun aynı zamanda drone’ları alandan uzaklaştırmaya da yarıyor.

DroneGun insanların kötü amaçları için de kullanılabilir. Mesela drone hırsızlığı gibi. 450 gram ağırlığında olan drone silahı herkesin dikkatini çekebilecek şekildedir.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir