Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Donanmaya Yüksek Süratli Hücumbotlar

Donanmaya Yüksek Süratli Hücumbotlar

admin admin -

Türk donanmasına tamamı yerli tasarım olan FAC55’ler geliyor. Çalışmaların tüm hızıyla sürdüğü bu yüksek hızlı hücumbotların sürati 55 knot üzerinde. Dünyada bulunan hızıl hücumbotlardan daha özellikli olması beklenen FAC55 hücombotları tamamen yerli tasarım olarak geliyor. 55 knot üzeri gibi oldukça büyük bir hız özelliğini sahip hücumbotlar için çalışmalar sürmekte. Önceleri savunma sanayi bakımından yüzde 80 olarak belirlenen dışa bağımılılık oranı, yüzde 40’a düşmüş durumda. FAC55 de bir çok yerli tasarımdan bir tanesi olarak suya ineceği günü bekliyor.

 

Üstün Savaş Kabiliyeti

Açılımı Fast Attack Craft olan FAC55 yüksek hızlı hücumbotlar Savunma Teknolojileri Mühendislik (STM) tarafından tasarlandı. Tamamı yerli tasarım olan bu hücumbotlar yenilikçi yaklaşım ile tasarlanırken savaş kabiliyetleri bakımından da göz dolduruyor.

 

Benzerlerinin Önünde

Dünya üzerinde bulunan diğer hücumbotları arasında bir çok özelliği ile önde gelen FAC55 modeli yüksek süratli hücumbotlar, korvet yetenekleri ve yenilikçi tasarımı ile bir adım öne çıkıyor. Su üstü savaş kabiliyeti ile de dikkat çeken FAC55’ler suya indiği andan itibaren adından oldukça söz ettirecek gibi görünüyor.

 

55 knot üzeri bir hıza çıkması beklenen FAC55’ler uluslararası standartlarda gaz tirbünü tahrik sistemi ile donatılıyor. Tek gövdeli savaş gemisi özelliğini barındıran hücumbotların tasarım çalışmaları yaklaşık olarak 2 yıldır sürüyor. Yapılan testlerde beklenin üzerinde görünün performansı ile Türk Deniz Kuvvetleri projesine aday olan hücumbotlarda çalışmalar sona yaklaştı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir