Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. DeepMind Tarafından Geliştirilen Yapay Zeka Kendi Kendine Öğreniyor

DeepMind Tarafından Geliştirilen Yapay Zeka Kendi Kendine Öğreniyor

admin admin -

Son birkaç yıldır hızla artan yapay zeka teknolojisi sayesinde geliştirilen yapay zeka sistemleri, birçok alanda insanlardan daha iyi kavrama, anlama ve düşünme yetisini bünyesinde bulunduruyor. Öyle ki artık yapay zeka teknoloji sistemleri bir insanı tavla, satranç gibi oyunlarda bile yenebilmekte ve üstün gelebilmekte.

Google’ın sahibi bulunduğu DeepMind sisteminin geliştirdiği bir yapay zeka teknolojisi normal yapay zeka teknolojilerinden farklı olarak bir özellik daha bulunduruyor. Geliştirilen yapay zeka sistemi tıpkı insanlar gibi öğrenebilme özelliğini kendisinde barındırıyor. Bu özellik şimdiye kadar geliştirilen yapay zeka sistemleri arasında en kusursuza yakın olanı diyebiliriz.

DeepMind’in geliştirdiği yapay zeka tıpkı insanlar gibi yaşadığı deneyimlerden ders çıkararak yeni yeni şeyleri öğrenebiliyor. Bu özelliğini kullanabilmesi için bir olayın birkaç kez tekrarlanması yeterli olabiliyor. DeepMind ekibi yapay zekayı eğitmek amacıyla atari oyunları oynatıldığını belirtti. Rastgele seçilen 10 atari oyununun bir hafta boyunca oynatılan yapay zeka bu süreç sonrasında bu 10 oyunun en az 7’sini insanlardan daha iyi oynar konuma geldi.

DeepMind ekibi tekrarlayan durumlar sonrası öğrenme yeteneğinin yapay zeka sistemleri için henüz tam anlamıyla yerleşmediğini ve bu sistemin tam eksiksiz çalışabilmesi için zamana ihtiyaç olduğunu belirtti. İnsanlar gibi öğrenme özelliği bulunan yapay zeka teknolojilerinin gelecekte insanlık için oldukça yararlı sistemler oluşturacağı şimdiden düşünülüyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir