Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Çinli İnternet Devi Tencent Tesla’nın Yüzde Beş Hissesini Satın Aldı

Çinli İnternet Devi Tencent Tesla’nın Yüzde Beş Hissesini Satın Aldı

admin admin -

Çin’de en çok kullanılan WeChat uygulamasının da sahibi olan Tencent‘in, Tesla‘ya ait 8 milyondan fazla hisseyi 1.7 milyar dolar karşılığında satın aldığı ortaya çıktı. 17 Mart 2017 tarihinde bu hisse alımının yapıldığı görünürken bu tarihten sonra Tesla hisselerinde %3!lük bir artış gözlenmiş ve Tencent’in aldığı hisseler değer kazanarak 2.2 milyar dolara kadar yükselmişti.

Yatırımlarıyla adından sıkça söz ettiren Çinli şirket geçtiğimiz yıla göre yıllık gelirlerinde %48’lik bir artış yakalayarak 2016 yılını tam 21.9 milyar dolar rekor gelirle kapatmıştı. Bilindiği üzere Tencent firması Snapchat ve Didi Chuxing firmalarına da yüklü miktarda yatırım yapmıştı.

Tencent Otomotiv ve Ulaşım Sektöründe İddialı

Daha önce HERE‘nin %10 hissesini de satın almış olan Tencent, otomotiv sektöründe gerçekleştirdiği büyük yatırımlar Tesla hisselerinin alımını da oldukça değerli kılmayı başarmış. %5 gibi bir hisse oranıyla Tesla üzerinde henüz söz sahibi olmasa da Çinli şirketin yaptığı bu yatırım Elon Musk için Tesla projesini daha da değerli kılabilmesine olanak sağlayacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir