Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Chrome Yeni Özellikleri ile Geliyor

Chrome Yeni Özellikleri ile Geliyor

admin admin -

Chrome’un bir sonraki sürümü olan Chrome 56’nın beta sürümünde, kullanıcıların beğenisini kazanacak yeni özellikler ortaya çıktı.

Google Chrome geliştiricileri, mesailerini daha çok kullanıcılarının güvenli olmayan sitelerden haberdar olmaları üzerine harcıyor. Chrome kullanıcılarına, bu zamana kadar güvenli (HTTPS) olmayan siteler nötr ya da tarafsız bilgi sembolüyle gösteriliyordu. Şirketin yaptığı açıklamalar, bu durumun bazı siteler için yakında değişebilir olacağı yönünde.

Chrome’un yeni sürümünde şifreleri ve kredi kartı bilgilerini toplayan şifrelenmemiş tüm HTTP sayfaları, URL çubuğunda ‘güvenli değil’ olarak görünecek. Bu değişimin büyük bir yeniliğin öncüsü olacağı belirtiliyor. Yani yakında tüm HTTP siteleri, ‘güvenli değil’ şeklinde işaretlenecek.

Beta sürümünde karşımıza çıkan bir diğer yenilik ise geliştiricilerin web sayfalarından akıllı telefon ve yazıcılara Bluetooth aracılığı ile birkaç JavaScript satırıyla erişmelerini sağlayan ‘Web Bluetooth’ desteği. Bu sayede Chrome üzerinden bir bilginin Bluetooth destekli cihaza aktarılması için kabloya gerek kalmayacak.

Beta sürümünün herkese yönelik olan tam sürümünün de 2017’nin ilk günlerinden itibaren gelmesi bekleniyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir