Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Apple, haritalar uygulamasını güçlendirmek için Drone’ları kullanacak!

Apple, haritalar uygulamasını güçlendirmek için Drone’ları kullanacak!

admin admin -

Apple, haritalar uygulamasını güçlendirmek için Drone’ları kullanacak!

Mobil cihazlardaki “haritalar” uygulaması belki de hayatı en çok kolaylaştıran uygulamalardan. Bilmediğimiz bir adrese giderken, araç kullanırken, trafik durumunu öğrenmek için sürekli başvurduğumuz bir uygulama.

Bu kadar çok kullanılan bir uygulama olduğu için uygulama geliştiricileri de ciddi bir rekabet halinde. Özellikle Apple ve Google arasındaki çekişme büyük.

Apple yakında kuracağı robotik ve veri toplama konusunda uzman olacak bir ekiple “haritalar” uygulamasını üst seviyelere taşıma peşinde. Buna göre kameralar ve sensörlü araçlarla yapılan “harita” güncellemesine ek olarak “Drone”lar ile harita bilgilerini güncelleyecek.

Sokakları, caddeleri, yol çalışmalarını Drone’lar ile daha rahat ve hızlı takip etmeyi ümit eden Apple “haritalar” uygulamasını daha hızlı güncelleyerek ezeli rakibi Google’yi geride bırakmayı hedefliyor.

Apple 2015 yılının Eylül ayında Ulusal Havacılık Yönetimi’nden ‘ticari amaçlarla drone uçurmak’ için ayrıcalık istemiş ve 2016 yılının Mart ayında bu izni alabilmişti. Bilindiği gibi Drone kullanabilmek için kullanılacak ülkenin havacılık dairesinden izin almak gerekiyor. Kötü niyetli kişilerce gözlem yapılmasının önüne geçebilmek ve hava trafiğini olumsuz etkilenmesini engellemek adına Drone kullanımı izne tabii olmuştu.

Google ve Apple arasındaki “harita geliştirme” mücadelesi ne kadar sürer bilmiyoruz ama özellikle Türkiye gibi yolları sürekli değişen ve kalabalık trafikli ülkelerde oldukça zorlanacakları kesin.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir