Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Apple Bilgisayarlar ve iPhone Üretimi Çin’den ABD’ye Mi Taşınıyor?

Apple Bilgisayarlar ve iPhone Üretimi Çin’den ABD’ye Mi Taşınıyor?

admin admin -

ABD’nin 45’nci Başkanı Donald Trump, Başkan olmadan önce ‘ekonominin millileştirilmesi’ için Apple bilgisayarların ve iPhone’ların üretiminin Çin’den Amerika’ya taşınması ve böylelikle Amerika için yeni istihdamların açılması konusu seçim vaadleri arasında yer alıyordu. Trump’ın başkan seçilmesiyle bu vaadin hayata geçirilmesi ile ilgili araştırma çalışmaları başlatıldı.

 

Apple, Foxconn ve Pegatron firmalarından Apple bilgisayarların ve iPhone’ların üretiminin Çin’den Amerika’ya taşınmasının olası maliyetlerinin belirlenmesi adına bir çalışma yaparak rapor sunmalarını istedi. Pegatron firması hesaplamayı maliyetli bulması nedeni ile bu çalışmayı reddetti. Foxconn firmasının bu konuda yaptığı çalışma sonrasında ulaşılan sonuçlar ise “Nikkei Asian Review” adlı Asya piyasalarıyla ilgili haberler veren bir ekonomi portalı tarafından ‘ iPhone’ların ABD’de üretilmesi durumunda, maliyette iki kattan fazla artış olacaktır.’ ifadesi ile değerlendirildi.

 

İletişim teknolojilerinin küreselleşmesi konusunda araştırmalar yapan New York Syracuse Üniversitesi’nden Prof. Jason Dedrick bu konuyla ilgili Deutsche Welle’ye yaptığı açıklamada üretimin Çin’den Amerika’ya taşınması sonucunda bu durumun çalışan işçilerin ücretlerinin maliyet artışına sebep olacağını belirtti. Ayrıca kullanılan parçacıklar yurtdışında üretilmeye devam edilip, sadece montaj işlemi ABD’de yapılırsa, yaklaşık 30-40 dolarlık bir maliyet artışı olabileceği ve tüm parçacıkların ABD’de monte edilmesi durumunda, her bir iPhone için ek maliyet artışının 80-90 doları bulabileceği yönünde açıklamalarda bulundu.

 

İphone’lara Zam Mı Geliyor?

Prof. Jason Dedrick iPhone’ların üretiminin Çin’den Amerika’ya taşınması sonucu maliyetlerin artmasıyla birlikte, bu maliyet artışının tüketiciye yansıtılarak satışı yapılacak ürünlere zam yapılacağı görüşünde bulundu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir