Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Amazon Dijital Sesli Asistanı Alexa’nın Lex Teknolojisini Geliştiricilere Açıyor

Amazon Dijital Sesli Asistanı Alexa’nın Lex Teknolojisini Geliştiricilere Açıyor

admin admin -

Amazon kendi teknolojisini geliştirebilmek için uzun süredir üzerinde çalıştığı sanal sesli asistanı Alexa üzerinde kullandığı teknolojiyi yazılım geliştiricilerine açmayı planlıyor. Şirketin CEO görevini yürüten Werner Vogels, Lex teknolojisi olarak bilinen sanal asistan sohbet botlarının yapılacak yeniliklerle birlikte daha dost canlısı davranış ve ses tonlarına kavuşturulacağını belirtti.

Lex teknolojisi aslında gerçek uygulama ve yazılımların aksine sanal bulutta varlığını sürdürüyor. Bu özelliğiyle Amazon, kullanıcıların Alexa ile girdikleri etkileşim istatistiklerinden yararlanarak sistemi detaylı olarak geliştirebilmesine olanak sağlıyor. Şirket CEO’su Vogels’e göre kullanıcılar Alexa ile normal akıllı telefonlardaki sanal asistanlardan daha çok iletişime geçecek. Kullanıcıların akıllı telefonlarda bulunan sanal asistanları genel olarak araçlarında kullandığını belirten Vogels, Amazon’un sesli asistanı Alexa’nın ise ev dahil her ortamda sıklıkla kullanılabileceğinin altını çizdi.

Amazon, dijital asistanı Alexa ve bu asistanda kullandığı Lex teknolojisini geliştirebilmek için daha fazla veriye ihtiyaç duyuyor. Alexa ile iletişimde bulunan kullanıcılardan toplanan veriler Lex sisteminin gelişimi için oldukça önem gösteriyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir