Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. 2017′ de uçakta internet hizmeti başlayacak

2017′ de uçakta internet hizmeti başlayacak

admin admin -

2017 yılı kapsamında AB ülkelerinde yaygın bir şekilde kullanıma başlanması planlanan uçakta internet hizmeti uçak da bilgisayar ev cep telefonunu kullanarak 75 mb internetin sağlanması ön görülüyor.

Ülkemizde de aynı koşullarda hizmet sağlanabilmesi adına Türksat ve Inmarsat tarafından çalışmaların gerçekleştirildiği açıklandı.

AB ülkelerinde gerçekleşecek olan bu hizmetin Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı’ ndan alınan bilgilere göre 2017 yılı kapsamında hizmete gireceği belirlenirken aynı zamanda S Bant havacılık projesi ile uçaklarda internet hizmeti sağlanacaktır.

2017′ de uçakta internet hizmeti başlayacak

GSM 1800 mobil telefon hizmeti kapsamında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca hava taşıtları açısından 2009 yılında düzenlemeler yapılmıştı. Şimdilerde kullanıma uygun olarak 3 işletmeci bulunmakta. Ticari olarak sunulacak olan hizmetler kapsamında çeşitli denemeler gerçekleştirildi.

Yakın zamanda ise Ku- Band için düzenlemeler yapılmıştır. Kurumun resmi internet sitesinde yer alan “Hava Taşıtlarında Elektronik Haberleşme Hizmeti Sunumuna İlişkin Bilgi Formu”nu doldurarak, onay süreci tamamlandıktan sonra gerekli izinler alınabilmekte.

Yabancı ülkelerde kayıtlı olan hava araçları kapsamında ise gerekli yetkilenme işlemi gerekmeksizin benzer izin süreçleri sonlandırıldıktan sonra bu hizmetten faydalanabilinmekte.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir