Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türk Turistler İçin İstanköy Adası’nda Vize Krizi

Türk Turistler İçin İstanköy Adası’nda Vize Krizi

haberci haberci -

İstanköy Adası’nda Gümrükte Kaos

Muğla’nın Fethiye ve Marmaris ilçelerinden Rodos’a gitmek isteyen Türk turistlerin yaşadığı vize krizine benzer bir durum, bu kez Bodrum ilçesine 7 mil uzaklıktaki İstanköy (Kos) Adası’nda yaşandı.

Uzun Pasaport İşlemleri ve Sıcakta Bekleyen Turistler

İstanköy Adası’ndaki turizmciler ve acente yöneticileri, gümrükte yeterli memur olmaması nedeniyle pasaport işlemlerinin 3.5 saat sürdüğünü belirtti. Gümrük alanında 2 kilometreye yakın kuyruk oluşması ve sıcak altında bekleyen yüzlerce turist için sadece iki şemsiyenin bulunması, bazı turistlerin baygınlık geçirmesine neden oldu.

İsyana Sebep Olan Koşullar

Turizmciler, “Buradaki şartlar üçüncü dünya ülkelerinin gümrüklerinden de kötü hale geldi” diyerek duruma isyan etti. Oniki Ada Turist Ofisleri Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Dionsos Tyrinopoulos da durumu eleştirerek yaşanan kaosun geçen yıla göre daha da kötü olduğunu vurguladı.

Tyrinopoulos, “Tente gölgeliği yerine iki adet şemsiye konulmuş. Sonuç olarak Türkiye’ye gidiş-dönüş seyahat eden yolcular bir yıl daha mağduriyet yaşıyor. Risk taşıyan, birçok güneşe aşırı maruz kalan vakalarımız var, bayılanlar oluyor. Bu görüntüler üçüncü dünya ülkelerinde yok” şeklinde konuştu.

İlgili Yazılar