Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Diyarbakır İcra Müdürlüğünde Büyük Dolandırıcılık Skandalı

Diyarbakır İcra Müdürlüğünde Büyük Dolandırıcılık Skandalı

haberci haberci -

İhbar Dilekçesiyle Başlayan Skandal

İcra Müdür Yardımcısı B.G., Diyarbakır’da çalıştığı icra müdürlüğüne **ihbar dilekçesi** yazdı. Bir vatandaşın kendilerine başvurarak adına kayıtlı aracın kendisinin bilgisi olmadan icradan satıldığını öne sürmesi üzerine olay ortaya çıktı.

Elektronik İmza Skandalı

B.G., geriye dönük inceleme sonucunda, kendisine ait **elektronik imza** yerine başka kişiler tarafından kullanılan **UYAP şifresi** ile işlemlerin yapıldığını belirtti. Piyasa değeri 20 milyon lira olan 17 aracın usulsüz bir şekilde satıldığı ortaya çıktı.

İş Takipçileriyle İlişkiler

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın genişlettiği soruşturma sonucunda, icra müdür yardımcısı B.G.’nin kullandığı bilgisayar ekranından yapılan işlemler tespit edildi. İş takipçileriyle sıkı bir ilişki içinde oldukları ve usulsüz evraklarla araçların satışa hazır hale getirildiği belirlendi.

575 Yıla Kadar Hapis Cezası Talebi

Toplamda 10 sanığın **bilişim suçları** kapsamında yargılanmaları isteniyor. Kamu kurumlarını ve tüzel kişilikleri araç olarak kullanarak büyük bir dolandırıcılık skandalına karıştıkları iddia edilen sanıkların 575 yıla kadar hapis cezası alması talep ediliyor.

İlgili Yazılar