Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Sosyal Medya Uygulamalarında Konumunuzu Nasıl Saklarsınız?

Sosyal Medya Uygulamalarında Konumunuzu Nasıl Saklarsınız?

admin admin -

Facebook, Snapchat, Instagram ve Twitter gibi son dönemlerin en popüler sosyal paylaşım platformları birçok kişi fark etmediği özellikleriyle paylaşım yapan kullanıcılar konum bilgisi hakkında ise detaylı olarak bilgi verebilmektedirler. Kullanıcılar bu özelliği kapatmalıdırlar. Çünkü gizliliğini tehlikeye sokmuş olan bu özellik ile sadece birkaç basit bir ayar ile devre dışı bırakılabilmektedir. Kullanılmış olunduğu sosyal medya platformları konumunuzun bilgisini istediğiniz zaman dışında da paylaşabileceği gerçeği bulunmaktadır. Facebook, Twitter, Snapchat ve Instagram gibi sosyal medya uygulamaları kullanırken konum bilginiz paylaşılabilmektedir.

 

Sosyal Medyada Konum Bilgileri Nasıl Kapatılır?

 

Facebook ve Twitter

Facebook ve Twitter paylaşımlarınızı otomatik olarak konumunuzu eklemektedir. Facebook veya Twitter’dan paylaşım yaptıktan sonra konumunuzun gizli kalmasını istiyor iseniz ilk olarak konum etiketini kaldırmak olmalıdır. Her iki sosyal paylaşım sitesinde de paylaşımın alt bölümünde yer alır. Sadece buna dikkat ederek konumunuzu koruyabilirsiniz.

 

Instagram

Instagram paylaşım yaptığınız zaman konumunuzu paylaşmaz ama bu özelliğini aktif hale getirmiş olabilirsiniz. Güncellemeden önce geotag özelliğinden dolayı paylaşımlarınızda konumunuz çıkmakta idi. Geotag’lerden yani konumunuzu bildiren özellikten kurtulmak için Photo Map isimli seçeneğe giriş yapmanız gerekmektedir. Bu seçenekten fotoğraflarınızda bulunan konumunuzu tek tek kaldırabilirsiniz. Böylece konumunuz güvende kalacaktır.

 

Snapchat

Snapchat uygulamasında yaptığınız paylaşımı Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformunda yapılan paylaşımların konumunuzun bilgisini basit olarak ekleyemiyorsunuz. Ancak Snapchat sosyal medyasında yaptığınız paylaşımlardan yola çıkılarak konumunuzun belirlenmesi oldukça basittir.

 

Snapchat kullanıcıları arasında sosyalliği arttırmak amacı ile Geofilters özelliği konum bilginizi yakınınızda bulunan kişiler tarafından görüntülenmesini sağlamaktadır. Sürekli hikaye paylaşımı yapan kullanıcılar Geofilters özelliğinden dolayı sadece o anda bulundukları konumlarını paylaşmakla kalmamış oluyor ve aynı zamanda güzergahlarınız hakkında da detaylı bilgi vermiş oluyorsunuz.

 

Eğer snapchat’te konumunuzun paylaşılmasını istemiyor iseniz yapmanız gereken tek bir şey vardır o da hikaye paylaşmak istediğiniz anda cihazınızı uçak modunu aktifleştirmek olmalıdır. Uçak modu açık iken paylaşılamayan hikaye uçak modunun devre dışı bırakılması sonrasında konum bilginizi paylaşmayacak olmasıdır.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir