Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. SMS onay mesajları etkisiz hale getiriliyor

SMS onay mesajları etkisiz hale getiriliyor

admin admin -

Ülkemizde bankalardan gelen SMS onay mesajlarını hedef alan ve mesajları etkisiz hale getiren zararlı bir yazılık olduğu tespit edildi.

Android. Banker isimli zararlı yazılım Fortinet tarafından tespit edildi. Flash Player olarak kendini gösteren uygulama kendini tıpkı bankalarının sosyal medya uygulaması olarak göstermekte. Almanya, ABD, Avustralya, Polonya, ve Avusturya gibi önemli Avrupa ülkelerinin 94 bankasının mobil uygulama alanındaki yazılım aynı zamanda çift faktörlü SMS kimlik alanında gerçekleştirilen doğrulamayı da geçebiliyor.

Sadece bankaların uygulamalarını hedef almayan Android. Banker Google Play mağazası, Facebook, Twitter, Facebook Messenger, WhatsApp, Skype ve Snapchat gibi popüler uygulamalarında kullanıcı bilgilerine erişebilmekte.

Uygulamayı nasıl kaldırabiliriz?

Uygulamalarınızın sizler için zararlı bir durum teşkil etmemesi için yapılacak 2 şey bulunmakta. Bunlardan bir tanesi uygulama yüklemelerinde yetkileri iptal etmek ardından da direk silmek.

Ayarlar > Güvenlik > Cihaz Yönetimi > Google Play Servisi > Devre Dışı Bırak işlemleri ile yetkileri iptal ederek sonrasında ise Ayarlar > Uygulamalar > Flash Player – Güncelleme > Kaldır yaparak uygulamanızı kaldırabilirsiniz.

Öyle ki yazılım tarafındanAktive Et” diye bir seçenek gelmekte ise o vakit yetkiyi alana denk işleme devam etmeli sonrasında ise tekrar  Ayarlar > Uygulamalar > Flash-Player – Güncelleme > Kaldır işlemi gerçekleştirilmeli.Son olarak da adb uninstall (packagename) komutu ile yazılımı telefondan silmiş oluyoruz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir