Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Siber Zorbalık Nedir? Nasıl Koruyabiliriz?

Siber Zorbalık Nedir? Nasıl Koruyabiliriz?

admin admin -

İnternet artık günlük hayatımızda fazlasıyla yerini almış durumda. İnterneti az ölçüde kullananlar bile neredeyse her gün kullanıyorlar. İşte normal hayatta nasıl zorbalar varsa İnternet ortamında yani siber ortamda da bu şekilde zorbalar ortaya çıktı.

 

Siber zorbalık nedir?

Siber zorbalık insanların sizi sanal ortamda rahatsız etmesidir. Siber zorbalık teknik ve psikolojik olmak üzere ikiye ayrılır.

 

Psikolojik siber zorbalık:

Bu siber zorbalık türünde günlük hayatta tanıdığınız ve size gıcık olan veya sizi çekemeyen bazı insanlar internette feyk hesap açıp sizi rahatsız etmeyi hedeflerler. Bu insanlar sizi günlük hayatta da sizi tanıdıkları için sizin korktuğunuz şeyleri bilir ve buna göre sizi rahatsız edici fotoğraflar atabilirler. Ayrıca yaşadığınız olaylardan esinlenerek size o olaylarla ilgili aşağılayıcı mesajlar yollarlar.

 

Teknik siber zorbalık:

Bu siber zorbalık türünde genellikle kötü amaçlı hackerlık sizin sosyal medya hesaplarınızı hacklemek veya size mesajlar atarak dosya indirmenizi sağlayıp sizin aygıtınıza virüs bulaştırma gibi faaliyetlerde bulunurlar.

 

Siber Zorbalıktan Nasıl Korunabiliriz?

İnternet âleminin zorbalından korunmak için öncelikle sizi sosyal medya hesaplarınızdan rahatsız ediyorsa engelleyebilirsiniz. Ancak yılmayıp yeniden hesaplar açıp size mesaj atmaya devam ediyorsa sosyal medya hesabınızı kapatıp bir süre sonra yeni bir sosyal medya hesabı açabilirsiniz. Bu süre zarfında kişi büyük ihtimalle pes edip peşinizi bırakacaktır. Yeni hesap açtığınızda yine sizi bulup hala ısrarlıca mesaj atıyorsa sosyal medya hesabınızı geri dönüş olmaksızın kapatabilirsiniz. Eğer kişi psikolojik olarak size siber zorbalık uyguluyorsa o kişinin attığı mesajların sizi yıldırmak olduğunu düşünüp attığı mesajları dikkate almamalısınız. Eğer kişi size virüs bulaştırmaya çalışıyorsa antivirüs programlarını kullanabilirsiniz.

 

Kişi sizin bilgilerinizi ele geçirmeyi hedefliyorsa veya durmadan psikolojik baskı uyguluyorsa polise suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Eğer yaşınız 18’den küçükse ailenize yaşadıklarınızı anlatmaktan çekinmeyin ve güçlü olun.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir