Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Rusya’ya siber savaş

Rusya’ya siber savaş

admin admin -

Çin, sessiz sedasız bir şekilde Rusya ile siber savaşa girme hazırlığı yapıyor olabilir mi? Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesini fırsat bilen Pekin yönetimi destekli bir hacker grubu, gözünü Rus ağlarına çevirmiş durumda.

Mustang Panda, RedDelta ve TA416 olarak da bilinen Bronze President hacker grubu, Rusya’yı gözetlemeye başladı. Güneydoğu Asya’daki ülkelere “siyasi ve ekonomik” gözetleme girişimlerinde bulunan Bronze President’ın, Avrupa örgütlerine ve Rusça konuşan kişilere yöneldiği belirtildi.

Secureworks Tehditle Mücadele Birimi araştırmacıları yeni gözetlemelerde, Çin’in değişen istihbarat toplama gereksinimlerini yansıtan misyonları üstlendiğini ifade etti. Devlet destekli siber saldırganlar, hükümetlere fayda sağlayacak faaliyetlerle görevlendirildi. 

Bunlar arasında istihbarat toplama, casusluk ve Rusya örneğinde olduğu gibi savaş durumda “farkındalığı artıran faaliyetler” yer alıyor.

Mustang Panda, TA416 veya RedDelta olarak bilinen Çinli casusluk grubu, 2018’den beri faaliyet gösteriyor. Genellikle STK’lardan, araştırma enstitülerinden ve internet servis sağlayıcılarından istihbarat topluyor.

Grubun saldırı gerçekleştirdiği ülkeler ve bölgeler arasında ise Avrupa, Moğolistan, Rusya, Vietnam ve Güney Afrika yer alıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir