Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Karanlıkta Nikah Kıydılar, Mutlular

Karanlıkta Nikah Kıydılar, Mutlular

admin admin -

Görme engellilerin günlük hayatlarına dair toplumda farkındalık katmak için, İstanbul Social Enterprise tarafından Turkcell’in desteği ile kurulan ve kalıcı hale gelen Turkcell Diyalog Müzesi ‘ Karanlık Diyalog ‘ sergisinde  nikah kıydılar.

İstanbul Social Enterprise tarafından Turkcell’in desteği ile kurulan ve kalıcı hale gelen Turkcell Diyalog Müzesi’nde dünyada bir ilk yaşandı. Karanlıkta Diyalog sergisinin görme engelli rehberlerinden Geylani Akçay ve nişanlısı Ronahi Diker, nikahlarını Gayrettepe metrosunda yer alan müzede kıydılar. Geylani Akçay ve Ronahi Diker’in görme engellilerin günlük hayatlarına dair toplumda farkındalık yaratmak istedikleri için nikah törenlerini Karanlıkta Diyalog sergisinin konseptine uygun şekilde karanlıkta gerçekleştirdiler. Geylani Akçay’ın nikah şahitliğini ise Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bütün, İstanbul Social Enterprise Genel Müdürü Hakan Elbir ve Metro İstanbul AŞ Genel Müdürü Kasım Kutlu yaptı.

” Ben doğuştan görme engelliyim… ”

Herkesin kendisi gibi görme engelliler ile aynı şartlarda bulunduğu Turkcell Diyalog Müzesi’nde evlenmenin heyecanını yaşadığını dile getiren 23 yaşındaki Geylani Akçay şunları söyledi: “Rehberlik yaptığım bu müzede toplumu, engellilerin hayatları ile ilgili empati kurmaya davet ediyoruz.  Sıra dışı nikahımızla biraz olsun farkındalık yaratabildiysek ve insanların empati kurmalarını sağlayabildiysek ne mutlu bize. Ben doğuştan görme engelliyim ve profesyonel olarak tiyatro ile ilgileniyorum, aynı zamanda Turkcell Diyalog Müzesi’nde rehberlik yapıyorum. Kendisi de görme engelli olan eşim Ronahi ile iki yıl önce sergilediğimiz bir oyun sonrasında tanıştık. Aynı sahnede bulunmamız, o sahne tozunu birlikte yutmamız bizi birbirimize bağladı. Şimdi de buradayız. Evlendik ve mutluyuz. Bu mutlu günümüze, bizim koşullarımızda eşlik eden herkese teşekkür ederiz.”

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir