Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. iTunes’un sinema severler için önemi artıyor!

iTunes’un sinema severler için önemi artıyor!

admin admin -

Apple geliştirdiği her ürün ve teknoloji ile kullanıcıların ilgisini üzerine çekmeyi çok iyi biliyor. Ayrıca iTunes ve Apple Music gibi hem sosyal hem de kullanıcı odaklı servisleri de oldukça başarılı olan Apple yakın zamanda sinema alanında müthiş bir atak yapmaya hazırlanıyor.

Apple’ın iTunes için başlattığı çalışma henüz sonuçlanmamış olsa da şimdiden milyonlarca kişiyi heyecanlandırmış durumda. Çünkü Apple kullanıcılara “erken erişim” hakkı sağlamaya çabalıyor.

Nedir bu “erken erişim” hakkı?

Bilindiği üzere iTunes üzerinden sinema filmlerine ulaşabiliyor, fimleri istersek satın alabiliyor istersek de kiralama yoluyla izleyebiliyoruz. Satın alırsak, filmi istediğimiz zaman yeniden izleme hakkını elimizde bulunduruyorken kiralamayı tercih edersek, filmi kiraladığımız zaman izlemek durumda kalıyoruz.

Söz konusu “erken erişim” hakkı filmi vizyona girmeden önce iTunes kullanıcılarına ulaştırmayı hedefliyor.

Sinema filmleri vizyona girmeden önce sadece Gala ve Basın Gösterimleri denilen özel gösterimler ile seyircilerle buluşur. Tanıtım organizasyonu diye nitelendirilen bu gösterimlerden önce filmi hiç kimse izleyemez.

iTunes’in üzerinde çalıştığı proje ile iTunes üyelerinin fazladan ücret ödeyerek filmleri vizyona girmeden önce izleyebilmeleri hedefleniyor. iTunes, 21st Century Fox ve Warner Bros ile yürüttüğü görüşmelerde sona gelindi ve şirketler el sıkışmak üzereler.

iTunes kullanıcılarını hayli memnun edecek bu projenin önündeki tek engel sinema salonlarının seyirci kaybetmek istememesi. Eğer sinema salon işletmecilerinin de dolaylı olarak dahil olduğu pazarlıklar olumlu sonuçlanırsa vizyon tarihinden önce Star Wars izlemek mümkün olacak.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir