Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İnternette Reklamlar Nasıl Engellenir

İnternette Reklamlar Nasıl Engellenir

admin admin -

İnternet ortamına Chrome, Explorer ve Mozilla gibi tarayıcılar kullanırken sürekli olarak istenmeyen reklamlarla karşılaşabiliriz. Bu reklamlar bilgisayarımıza indirdiğimiz programlardan, sitelerdeki sahte linklerden ve ücretsiz yazılımlardan bulaşan virüslerden kaynaklı olabilir ve bu reklamlar zamanla internet kullanımını zorlaştırabilir.

 

Reklamları nasıl engellerim? Sorusunun cevabına geldiğimizde ise basit bir program yardımıyla tarayıcımıza bulaşan virüsleri temizleyebiliriz. Öncelikle AdvCleaner adlı programı bilgisayarımıza indirip kuruyoruz ve tarama yapıyoruz. Tarama işlemini yaptıktan sonra virüsleri temizleyebiliriz. Tarama bittikten sonra bilgisayarı yeniden başlatmamız gerekiyor.

 

Bu adımları tamamladıktan sonra son bir adım daha bulunuyor. Bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra kullandığımız tarayıcının üstüne gelip özellikleri tıklıyoruz. Chrome Explorer ve Mozilla için chrome.xe uzantısından sonra gelen sayfayı siliyoruz.Sildikten sonra tarayıcımıza girerek varsayılan arama motorunu ve ana sayfayı değiştirebiliriz.Kullanım kolaylığı açısından varsayılan arama motoru olarak Google‘ı seçmemiz isabetli olacaktır.

 

Bunun yanında bazı reklamlar açılır pencereler şeklinde olabiliyor ve çoğunlukla uygunsuz içerikler barındırabiliyor. Bu sorunu da engellemek için Adblock adlı programdan bahsetmemiz gerekiyor. Farklı tarayıcılar tarafından desteklenen bu program YouTube, facebook, logo reklamları ve açılır pencereleri engelliyor. Bu programı da bilgisayarımıza yüklediğimizde reklamlardan kurtulmuş oluyoruz.

 

Üçüncü olarak bahsetmemiz gereken husus da sürekli istemeden maruz kaldığımız bir siteyi açtığımızda onunla birlikte yeni bir pencere olarak açılan pop-up’lardır. Bu reklamlardan kurtulmak ise oldukça basittir. Tek yapmamız gereken tarayıcımızdan engellemektir. Ancak her pop-up zararlı değildir. Engellediğimiz taktirde bazı işlemleri yapamayabiliriz. Yani otomatik olarak asıl sayfaya da ulaşmayı engellemiş oluruz.

 

Bahsettiğimiz programları bilgisayarımıza kurduktan ve tarayıcımızda, saydığız işlemleri yaptıktan sonra reklamlardan kurtulmuş olarak internette sorunsuz olarak sörf yapabiliriz.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir