Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Facebook Sahte Haberler İçin Yeni Sistemini Açıkladı

Facebook Sahte Haberler İçin Yeni Sistemini Açıkladı

admin admin -

Sosyal medyanın en büyük uygulamalarından biri olan Facebook, son günlerde ardı ardına eleştiriler almaya başladı. Sosyal medya uygulamasının bu kadar eleştiri almasının nedeninin ise sahte haberle olduğunu belirtelim. Zira Facebook üzerinden birçok sahte haber yayını yapılması birçok ülkenin ve birçok markanın Facebook’a şikayetler göndermesine neden olmuştu. Markanın bu kadar çok eleştiriler alması ve sosyal medyanın öne çıkan uygulamalarından biri olduğu için sahte haberlerde istenmeyen bir etkisi olması sonrasında Facebook durumu engellemek için harekete geçti.

Facebook Sahte Haber Uyarıları Getiriyor

Bu noktada Facebook söz konusu yalan haberleri engellemek için de yeni bir çalışma başlatacağını duyurmuştu. Yapılan duyurunun hemen ardından ise Facebook’un sahte haberleri engellemek için nasıl bir sistem kullanacağı da ortaya çıkmaya başladı. Mark Zuckerberg tarafından bu konuda yapılan açıklamalarla beraber Facebook’un sahte haberleri engellemek için ilk olarak bildirimi sistemini devreye sokacağı öğrenildi. Bir haber sahte ise ve kullanıcılar o habere giriyorsa uygulama habere giren her kullanıcıya haberin sahte olduğunu bildirecek.

Yapılacak bu çalışmanın ardından sahte haberlerde tespit edilmesi durumunda engellenecek. Facebook tarafından açıklanan sistemde ne gibi değişiklikler düşünülüyor ya da ekstra olarak ne gibi özellikler sisteme dahil edilecek bilinmez ama uygulamanın bu konuda sıkı bir çalışma yaptığı da kesin.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir