Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Dustin Moskovitz Azmi İle Facebook Kurucularından Biri Oldu

Dustin Moskovitz Azmi İle Facebook Kurucularından Biri Oldu

admin admin -

Facebook uygulaması hemen hemen herkesin aktif şekilde kullandığı bir uygula. Fotoğraf ve video paylaşımı, mesajlaşma, görüntülü görüşme gibi özelliklerinin yanında arkadaşlarla paylaşımlar yapılabilmeyi sağlayan sosyal medya uygulamalarından biri.

 

Facebook uygulaması kurulduktan sonra siteyi binlerce kişinin aynı anda kullanmaya çalışması yüzünden Mark Zuckerberg arkadaşı Dustin Moskovitz’den yardım talep ediyor. İşin İlginç kısmı ise bu aşamadan sonra başlıyor.

 

Birkaç Günde PHP Öğreniyor

Yazılımcı olan Moskovitz PHP yani özellikle sanal yöreler üzerinde geliştirme için tasarlanmış, geniş bir kitle tarafından kullanılan, HTML içine gömülebilen bir betik dilini bilmiyor. Sitede PHP ile yazılmış durumda ancak bu bilgiden bihaber olan Moskovitz siteyi PERL yani bir dil bilimci olup sistem yöneticisi olarak Nasa’da çalışan Larry Wall tarafından geliştirilmiş bir programlama dili ile yazıldığını düşünerek işe başlıyor. Ancak her şey bittikten sonra Moskovitz’e ‘Dostum PERL ile yazmışsın ama site PHP’yle yazıldı.’

 

Bu tepkiden sonra Moskovitz tüm hayal kırıklığına rağmen bir an önce kendini toparlayarak, bir kaç gün içerisinde PHP dilini öğrenerek tekrardan işinin başına geçiyor. Tüm bu olaylarından ardından ise bugün kullandığımız Facebook uygulaması ortaya çıkıyor.

 

En Genç Milyoner İlan Edildi

Facebook’dan 2008 yılından ayrılmasına rağmen halka açık hisseleri sayesinde 2011 yılında Forbes bu unvanı aldı Şu anki servetinin değeri ise 9,5 milyon dolar olarak hesaplanıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir