Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Diyanet İşleri Başkanlığı Bulut Sisteme Geçti

Diyanet İşleri Başkanlığı Bulut Sisteme Geçti

admin admin -

Diyanet İşleri Başkanlığı internet sitesi ile bir açıklama yayınladı. Özellikle cuma günleri ve özel günlerde internet sitesine olan yoğunluk nedeni ile sıkıntılar yaşandığını, bu yüzden bulut sisteme geçildiğini açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her cuma günü hutbeler Türkiye geneline internet üzerinden dağıtılıyor. Bu durum özellikle cuma günleri internet sitesine aşırı yoğunluk oluşmasına neden olur iken kesintiler yaşanıyordu. İnternet sitesine erişim konusunda sıkıntıların yaşanmasından dolayı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bulut sisteme geçilme kararı verildiği açıklandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Microsoft İşbirliği

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada özellikle cuma günleri ve özel haftalarda internet sitesine günlük erişimin 5 milyon kişiden fazla olmasının bazı olumsuzluklara neden olduğu belirtildi. Teknik açıdan bulut sisteme geçilerek bu sorunun ortadan kaldırılmasını hedefleyen Diyanet İşleri Başkanlığı bu çalışma kapsamında Microsoft Azure ile işbirliği yaptığını açıkladı.

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu’da gerçekleştirilen işbirliği ile ilgili bir açıklama yaptı. Yapılan çalışmaların başarılı sonuç verdiğini belirten Murat Kansu bulut sistem ile birlikte Diyanet İşleri Başkanlığı internet sitesinin herhangi bir sorun yaşamadığını belirtti.

Murat Kansu aynı zamanda bulut sistemin avantajlarından da bahsederek iş gücünü ve insan gücünü yavaşlattığını, zamandan tasarruf sağladığı için tüm kamu ve özel kuruluşların işlemlerin bulut sistem tercih etmesini önerdiklerini belirtti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir