Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Dinamometre

Dinamometre

admin admin -

Dinamometre

Güç ölçmek için kullanılan aletlere dinamometre adı verilir. Bu cihazlar ile özellikle motorların güçleri ölçülür. Sanayi alanında kullanılan birçok farklı cihaz olası ile birlikte en önemlilerinden biri de kesinlikle dinamometrelerdir. Bu cihazlar bazı işler için kesinlikle olmazsa olmazdır. Çok farklı isimler ile anılabildikleri gibi aynı zamanda kullanım alanları da farklı olabilir. Farklı işlerin kolay ve hızlı bir şekilde ilerlemesi amacı ile kullanılan birçok farklı cihaz sanayi tesislerinde kullanılırlar. Esnek bir metal halkadan oluşur ve bu halkayı sıkıştıran bir kuvvet uygulandığı zaman halka doğal olarak burulur. Gücün miktarı ise bu halkanın burulma miktarına göre ölçülür. Cisimlerin uyguladıkları kuvvet ne kadar büyükse yay o kadar çok gerilir.

Farklı tasarımlar ile üretilen dinamometreler birçok farklı isim ile anılabilirler. En çok kullanılan ve en çok bilinen dinamometreleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Akselerasyon Dinamometresi
  • Kondansatörlü Dinamometre
  • Yol Dinamometresi
  • Motor Dinamometresi
  • Yük Dinamometresi

Kullanılması çok basit olan ve aynı zamanda verdiği bilgiler ile işlerin belli bir şekilde ilerlemesine olanak tanıyan dinamometre sayesinde güç tam olarak ölçülebilir. Bazı durumlarda kesinlikle olması gereken bu bilgi ancak doğru çalışan ve tüm kontrolleri yapılmış olan dinamometreler aracılığı ile elde edilebilir. Ancak bunun için mutlaka yapılacak işe uygun olarak tasarlanan ve üretilen dinamometre modelleri tercih edilmelidir.

Sessiz Kompresör

Bilindiği gibi kompresörler atmosferdeki havayı depolayarak ihtiyaç halinde güç oluşturmak için kullanan özel olarak tasarlanmış cihazlardır. Birçok farklı alanda kullanılabilen ve işlerin daha kolay ilerlemesini sağlayan bu cihazlar kimi zaman gürültülü çalışırlar. Doğal olarak ortamda bulunan kişilerin ciddi anlamda rahatsız olmalarına neden olabilirler. Bu sebeple bazı alanlarda kullanılmak üzere üretilen sessiz kompresör modelleri tercih edilebilir. Bu modeller çok az ses çıkarmaları sebebi ile tıbbi alanlarda, laboratuarlarda veya buna benzer insan olan yerlerde tercih edilmektedirler. Sessiz olarak çalışmalarının sebebi ise içlerinde yer alan parçaların sürtünmelerinin minimum orana indirilmiş olmasıdır. Ancak bu sessizliğin sürekli olması için mutlaka yağlama ve bakım işlemlerinin mutlaka doğru zamanlarda yapılması gerekir.

Sessiz kompresör modellerinin kullanım alanları her geçen gün artmaktadır. Özellikle küçük ebatları ve aynı zamanda ses oranlarının çok düşük olması sebebi ile ortamın yaşam konforunu da kesinlikle olumsuz etkilemezler. Bazı kompresörler çok aşırı sesli olabildikleri için genellikle dış ortamlarda, fabrika ortamlarında veya buna benzer insanların çok fazla olmadıkları yerlerde kullanılırlar. Ancak her türlü alanda güce ihtiyaç olabileceği için doğal olarak iç mekânlarda da kullanılmaları gerekebilir. Bu sebeple sessiz kompresör modellerine her zaman ve her yerde ihtiyaç olmaktadır. Eğer dinamometre veya sessiz kompresör gibi ürünler hakkında detaylı bilgiler almak isterseniz o zaman sizde sanayiden.com aracılığı ile aradığınız tüm bilgileri bulabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir