Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Çin’den 8 Dev Proje!

Çin’den 8 Dev Proje!

admin admin -

Biliyorsunuz ki teknoloji artık inanılmaz gelişti. İnsanların yaşamları bu gelişmeler sayesinde kolaylaştı. Teknolojinin bu kadar ilerlemesi de birçok ülkenin işine yaramıyor değil. Bildiğimiz kadarıyla Çin teknoloji devi olarak anılıyor. Ülkenin teknoloji açısından dünyaya katkıları inanılmaz büyük. Özellikle akıllı telefon pazarında ki yerleri herkese güçlerini gösterebilecek cinsten. Ayrıca Çin telefon dışında da hayatı kolaylaştıracak birçok proje ile de karşımıza çıkıyor. Sizler için bu projeleri araştırdık. İşte Çin’in 8 dev projesi;

1. 110 MİLYON $: Pingtang teleskopu nihayet Eylül 2016’da açıldı ve şu anda dünyanın en büyük telsiz teleskobu olarak yerini aldı. Çanağı 1,640 feet boyunda.

2. 176 MİLYON $: Şangay Sinkrotron Radyasyon Laboratuvarı, Çin’in önemli bilimsel projelerinin çoğunun yapıldığı bölgedir. Ülkenin en pahalı araştırma tesisi.

3. 200 MİLYON $: Guangzhou Opera Binası, Çin’de mimar Zaha Hadid tarafından tasarlanan en büyük üç tiyatrodan biridir.

4. 473 MİLYON $: Qinling Tüneli, Zhongnan Dağı’nın 11 mil altındaki en uzun karayolu tünelidir.

5. 532 MİLYON $: Hainan elektrik hattı projesi, güneydeki Hainan adası ile Çin eyaleti arasında kalan ikinci bir su altı kablosu alacak. 2017’de tamamlanması bekleniyor.

6. 760 MİLYON $: Çin Merkez TV Merkezi’ne ev sahipliği yapan bina, 1.551.837 feet’lik altı yatay ve dikey bölümden oluşan bir döngü.

7. 900 MİLYON $: Tianhuangping hidroelektrik projesi Asya’nın en büyük projesi ve doğu Çin’e enerji tedarikinde hayati bir rol oynamaktadır.

8. 1,7 MİLYAR $: Wuhan Tianxingzhou Yangtze Nehri Köprüsü, Wuhan şehrinde Yangtze Nehri’nden geçen bir kombine karayolu ve demiryolu köprüsüdür.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir