Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Binance-FTX anlaşması borsalarda satışları etkiliyor

Binance-FTX anlaşması borsalarda satışları etkiliyor

admin admin -

Binance-FTX anlaşması borsalarda satışları etkiliyor

Hafta başından beri kripto para piyasalarında yaşanan gelişmeler Bybit ekibi tarafından hazırlanan değerlendirmede özetleniyor:

Küresel hisse senedi piyasaları, yatırımcılar ara seçim sonuçlarını beklerken karışık performanslar gördü. Yatırımcılar, ABD hükümetindeki tıkanıklık ihtimalini hisseler için arka rüzgar olarak görüyor. Hazine getirilerinin gün içi yüksek seviyelerden geri çekilmesinin ardından dolar hafifçe zayıfladı. Kripto piyasalarında birkaç ay önceki iki büyük patlamanın ardından yine karmaşa görülüyor. 

Binance-FTX gerilimi, Salı günü Binance’in büyük bir yatırımcı çıkışını tetiklemede rol oynadıktan sonra likidite krizini hafifletmek için rakip borsayı almayı kabul etmesiyle dramatik bir sonuca ulaştı. Merkezi kripto borsalarındaki banka kaynaklı risklerle ilgili endişeler, büyük kripto para birimlerinin fiyatının düşmesine neden oldu. 

Bitcoin, son 24 saatte piyasa değerinin %7’sinden fazlasını kaybettikten sonra, değerlendirmenin hazırlandığı an itibariyle 18 bin dolarlık alt bölgede el değiştiriyor. Ethereum, aynı dönemde 1.300 doları test etmek için %11 düştü. Başlıca altcoinler, çeşitli kırmızı tonlarında. FTT, son satışlarda piyasa değerinin %70’inden fazlasını kaybederken, birçok orta-büyük altcoin aynı dönemde çift haneli yüzde kaybı yaşadı. 

Türev piyasasında, Bitcoin vadeli işlemlerindeki toplam tasfiye, büyük çoğunluğu uzun pozisyonlar olmak üzere, geçtiğimiz gün 900 milyon doları aştı. Şokun büyüklüğüne rağmen, opsiyon piyasasında IV zirveleri, Mayıs ve Haziran aylarındaki zirvelerden hala önemli ölçüde daha düşük.

 Binance, FTX’i iflastan kurtarmak için bir niyet mektubu imzaladı. İp, CoinDesk’in FTX-Alameda ittifakının arkasındaki yolsuzluğa işaret eden suçlayıcı kanıtları açıklamasının ardından çekildi. Pazartesi günü Binance’in kurucusu CZ, Binance’in yaklaşık 530 milyon dolar değerindeki tüm FTT varlıklarını satacağını ve bir yatırımcı çıkışını tetikleyeceğini duyurdu. Satış baskısı, FTT’yi temel destek seviyelerinin altına itti ve FTX ile Alameda’nın kalitesiz bilançosu üzerinde büyük bir güven krizine yol açtı ve bu da nihayetinde son satın alma anlaşmasını garanti eden bir likidite sıkışıklığına yol açtı. 

Zincir üstü veriler, son yedi gün içinde yaklaşık 200 milyon dolar değerinde sabit paranın FTX’in rezervinden ayrıldığını gösteriyor. Türbülans, daha geniş bir pazara yayıldı ve bu yılın başlarında Terra ve 3AC patlamaları tarafından başlatılan pazardaki karmaşıklığın anılarını canlandırdı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir