Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bilgisayar Ve İnternetin Yaratıcısı Robert Taylor Yaşamını Yitirdi!

Bilgisayar Ve İnternetin Yaratıcısı Robert Taylor Yaşamını Yitirdi!

admin admin -

Hayatımızın vazgeçilmez teknolojisi olan bilgisayarların gelişiminde önemli bir etkisi olan Robert Taylor  1968 yılında insanlar için yüz yüze görüşmekten daha etkili bir görüşme yöntemini bilgisayar üzerinden sunacağını açıkladı ve bu projenin başına geçti.

Dünyanın ilk bilgisayarı olan Xerox Alto’nun gelişiminde önemli bir katkısı olan Taylor belki de o zamanlar yeni bir çağı başlattığından habersizdi.

Teknoloji dünyasına sayısız katkısı olan Taylor sonrasında ethernet teknolojisini ve Mcrosoft’un önemli programlarından olan ve artık her bilgisayarda bulunan Office’in temel programı Microsoft Word’un temelini oluşturan Bravo isimli uygulamayı da geliştirdi.

Hem Microsoft’un Windows işletim sisteminde hem de hem de Apple’ın Macintosh bilgisayarlarında fare kullanımını sağlayan Taylor ayrıca Nasa’da da önemli görevler alan Taylor pek çok önemli projeye de fon sağladı.

16 yaşında üniversiteye gitmeye hak kazanan Taylor her ne kadar öğretmenleri tarafından “ciddi olmayan öğrenci” olarak tanımlanmış olsa da “bilgisayarlar, bilgisayar ağları, grafik birimleri” gibi pek çok şeyin gelişiminde bizzat rol oynadığı için Ulusal Teknoloji ve Yenilik Madalyası’na layık görülmüştü.

Aktif çalışma hayatını 1996 yılında sonlandıran Taylor, bir süredir Parkinson hastalığıyla mücadele ediyordu. 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir