Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Beyninizden korkunun silinmesi mümkün

Beyninizden korkunun silinmesi mümkün

admin admin -

Teknolojinin ilerleme kaydederek had safaya eriştiğini çevremizdeki teknolojik araç ve gereçlerin yanı sıra buluşlardan da gözlemleyebiliriz.

Filmlere konu olan bir mucizevi yöntemi hayata geçiren bilim insanları yeni geliştirilmiş olan bir sistem aracılığı ile kişilerin beyninde var olan korkuları tespit ederek silme işlemini gerçekleştire bilmekte.

Yapay zekanın yardımını da alarak gerçekleştirilen bu işlem dolayısıyla kişinin beyninde yer alan korkulardan kurtulması mümkün. Yeni açıklanan gelişme ilginç bir ödül sistemi aracılığı ile çalışmakta.

Yapılan çalışmalar sonrasında katılımcılara bilgisayar üzerinden bir kaç resim gösterilmiştir. Katılımcıların beyninden korkuyu silmek adına gösterilmektedir. Resim gösterimi esnasında bazı kişilere hafif elektrik verilmiştir. Bu sayede beyinlerinde o resimleri gördüklerinde korkmaları için yapay korku verilmiştir.

Elektrik verilmesi sonrasında oluşan yapay korku ve yapay zeka kullanılarak gözlemler sonucunda çarpılma korkusunun bulunduğu beyin kısmı tespit edilmiştir.

Ödül sistemi ile deney

İncelenen kısmı ilerleyen çalışmalarda izlenimleri inceleyen bilim adamaları katılımcılara belirli miktarlarda para vermişlerdir. Bu ödenek bu deneye katıldıkları amacı ile katılımcılara verilmiştir. Paranın miktarı ise katılımcıların beynine göre ayarlanmıştır. Beynin bir süre sonra tekrar aynı teste katılmasında resimlerle ilgili her hangi bir tepki vermedikleri gözlemlenmiştir. Ödül alan katılımcılar memnun olduklarından dolayı tepki vermemeye başlamıştır. Beyin yapısı incelendiğinde ise yapay zekanın korkuyu saptadığı amigdala bölümünün hareketlilik göstermediği keşfedilmiş

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir