Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Bakan Varank müjdeyi verdi

Bakan Varank müjdeyi verdi

admin admin -

Türkiye’nin yerli elektrikli otomobil girişimi Togg, seri üretim öncesi test sürecine girdi. Geçtiğimiz günlerde çeşitli çarpışma ve güvenlik testlerinin yapıldığı bilgisi paylaşıldı. Şimdi ise Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, diğer bakanlar ile birlikte aracı sürüşe çıkardıkları bir videoyu sosyal medya üzerinden paylaştı.

Mustafa Varank tarafından yapılan paylaşımda, aracın seri üretim bandından inmesine az kaldığı ve bu süre zarfında çarpışma testlerine giren otomobilin çeşitli değişiklikler ve geliştirmelerin yapıldığı son halinin Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati başta olmak Bursa Valisi ve Milletvekillerinin test sürüşüne çıkardığı video paylaşıldı.

Paylaşılan videoda gördüğümüz kadarıyla geçmiş dönemde verileri paylaşılan ve 0-100 hızlanması 4.8 saniye, dört çeker ve 320 KW’lık – 430 beygirlik- versiyonun kullanıldığını tahmin ediyoruz. Zira Varank gaz pedalına bastığında tıpkı Tesla araçlarda gördüğümüz gibi tüm yolcular yüksek ivmelenme sebebiyle geriye doğru hareket ediyor. Ayrıca videoda araç içerisinde 4 kişi olduğu halde 0’dan 100’e 4.5 saniye gibi kısa bir sürede çıkıldığı söyleniyor. Dolayısıyla otomobilde bazı geliştirmelerin yapıldığı açıkça görülüyor.

Togg’un bu yılın 2. yarısı itibariyle tüm test süreçlerini tamamlayarak seri üretim sürecini başlatması ve üretim bandından çıkacak ilk otomobillerin 2023 yılının ilk çeyreğinde satışa çıkması bekleniyor. Tabii aracın özelliklerinde olduğu gibi tarih konusu da henüz kesin değil. Fakat fabrikanın bu işlemler için neredeyse hazır olduğunu biliyoruz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir