Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Apple Şarj Cihazları Sahte Çıkıyor!

Apple Şarj Cihazları Sahte Çıkıyor!

admin admin -

Apple şarj cihazlarına gelen şikayetler üzerinde yapılan testler sonucunda cihazların yüzde 99’unun sahte olduğu ortaya çıktı.

Apple, her zaman kaliteye önem verir en güvenilirdir diye biliniyor. Ancak İngiltere’de yer alan tüketici hakları kuruluşu Trading Standards tarafından şarj cihazlarına yapılan testlerde “Apple onaylı” olarak bilinse bile yalnıza yüzde 1’lik bir kısmı güvenlik testlerinden geçti. Testler, Amazon’ da satılan sahte şarj cihazlarının giderek artması ile bizzat Apple tarafından gelen şikayetler sonucunda başlatıldı. Sekiz ayrı ülkede satılan 400 ayrı şarj cihazı modeline uygulanan testler sonucunda bunlardan yalnızca üç tanesinin kullanıcıları elektrik çarpmasından koruyacak yeterlilikte güvenli olduğu görüldü. Uzmanlar bunun ardından kullanıcıları bu tarz ürünlere karşı dikkatli olmaları için uyarıyor. Bu doğrultuda yapılması gereken en önemli şeylerden biri ise şarj cihazının uçlarının prize düzgün bir şekilde yerleşip yerleşmediğine, şarj cihazının üzerinde yeteri kadar güvenli olduğunu gösteren kalite kontrol testlerini geçtiğine dair işaret olup olmadığına ve kullanıcılara yönelik talimat ve uyarıların bulunup bulunmadığına dikkat etmek.

Apple’ın da aslında duvar prizleri ve şarj cihazlarının doğrudan kendi web sitesinden sattığını da hatırlatmakta fayda var.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir