Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Android O Nedir? Ne İşe Yarayacak?

Android O Nedir? Ne İşe Yarayacak?

admin admin -

Beta tanıtımla geçilecek olan bu işletim sisteminden ilk izlenimlerimiz bu yılı kapsayacak olsa da 2018 yılının içerisinde kullanıma açılacağına kesin gözüyle bakılıyor. Android O tatlı isimlerinden yoluna devam eden Google’ın Android Oreo tartışmalarını beraberinde getirdi.

Ancak daha önceden de bu tip tartışmalar çıkmış ve Google hiçbir markayla bağdaşmadan bu işi çözmüştü. Dolayısıyla Android O işletim sisteminin bir markayı temsil etmeyeceği garanti.

Peki ya Android O güncellemesi bize neler getirecek? Ne gibi yeniliklerle Android telefonumuzu ya da tabletimizi daha etkin kullanacağız? Bu sorular için net cevaplar Mayıs ayında olsa da bazı güçlü sızıntılar mevcut.

Picture in Picture olarak bilinen çoklu ekran özelliği ilk dikkat çeken nokta oluyor. Buna ek olarak bildirimler konusunda devrimsel bir değişiklik yapılacağına kesin gözüyle bakılıyor. Bildirimlerin uygulama tabanlı oluşu ve uygulamalara özel olması düşünceler arasında. Arka plan uygulamalarında geliştirmeler ve performans arttırıcı hamleler zaten her işletim sistemi versiyonunda olduğu gibi yine karşımıza çıkacak.

Burada Google Android O işletim sistemiyle birçok kurumu bünyesine çekmeyi amaçlıyor. Kurumsal anlamda sunulabilecek bir yapıya sahip olacak bu yeni işletim sisteminin Asistan konusunda ise Siri ile yarışacağı aşikâr. Son yıllarda en çok istenen özellik olarak sesli asistan konusuna çözüm üretmeye hazırlanan Android bu yıl başaracak gibi duruyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir