Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Android kullanıcıları tehlikede

Android kullanıcıları tehlikede

admin admin -

Gelişen mobil dünyayla birlikte tüm önemli verilerimiz akıllı telefonlara taşındı. Ancak bu durum, siber saldırganların daha çok karşımıza çıkmasına neden oluyor. Günümüzde özellikle uygulama mağazaları, bünyesinde kullanıcı verilerini ele geçiren trojanları barındıran uygulamalarla dolup taşıyor.

Hollanda merkezli güvenlik firması ThreatFabric, Google Play Store’da 50.000’den fazla indirilen ve Octo adı verilen bankacılık trojanına sahip bir uygulama tespit ettiklerini duyurdu. Fast Cleaner adlı uygulama, cihazların temizliğini sağlıyor gibi görünse de arka planda kullanıcı verilerini gizlice ele geçiriyor.

Trojanın kullanıcı verilerini ele geçirme yöntemi adeta pes dedirtecek cinsten. Bu noktada kötü amaçlı yazılım, akıllı telefonun ekran parlaklığını minimuma indirerek ve bildirimleri devre dışı bırakarak kullanıcıların verilerini gizlice ele geçiriyor. Bu sayede insanlarda herhangi bir şüphe de oluşmuyor.

Banka hesapları dahil hassas bilgilere uzaktan erişebilen Octo trojanlı Fast Cleaner, Google Play Store’dan kaldırıldı. Ancak uygulamayı daha önce cihazlarına indiren kullanıcılar için tehlike halen devam ediyor. Bu nedenle ThreatFabric, söz konusu uygulamanın cihazlardan acilen kaldırılmasını öneriyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir