Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Açık Bankacılık Sistemi Nedir?

Açık Bankacılık Sistemi Nedir?

admin admin -

Açık Bankacılık Sistemi Nedir?

Open Banking yani açık bankacılık sistemi, finansal bilgilerin çok daha fonksiyonel hale getirilerek, üçüncü kuruluşlarla paylaşılmasıdır. Son derece şeffaf ve de güvenilir bir hizmet olanağı sunan bu sistem, müşterilerin kendi rızalarıyla finansal verilerini Fintech firmalarıyla paylaşılmasını kapsar. Böylece müşterilerin kendilerine özel olan finansal bilgileri yalnızca bankalara ait olmakla kalmaz, kişilerin de özel izinleriyle birlikte ortak bir platforma konulur. Ortak platformda yer alan finansal veriler, ihtiyaç olması halinde bireysel bankacılık işlemlerinde kolaylıkla kullanılabilecektir. Bunun yanı açık bankacılık sistemi; müşteri harcamaları ve yatırım hesapları gibi eylemleri kapsayan finansal verilerin, finansal temeli bulunan teknoloji firmalarıyla data analizi amacına hizmet etmek üzere paylaşılması olarak da tanımlanabilmektedir.

Neden Açık Bankacılık Sistemi Kullanmalısınız?

Açık bankacılık sisteminin sunduğu çok sayıda avantaj bulunmaktadır. Her şeyden önce sistemin oldukça yenilikçi ve güven veren bir yapıya sahip olması nedeniyle gerek müşteriler gerekse de büyük ya da küçük ölçekli şirketler daha iyi koşullarda sözleşmeler yapabilmekle birlikte, bu sayede de yeni ürünlerin ortaya çıkması sağlanabilmektedir. Açık bankacılık sisteminin sunduğu diğer avantajlar arasında ise;

  • Finansal anlamda hareketlilik oranını arttırır ve çok daha kolay hale getirir.
  • Tek bir uygulamanın kullanılması sayesinde, tüm finansal kaynaklar kolaylıkla yönetilir hale gelir.
  • Gerek borç alma gerekse de ödeme yapma gibi durumlar için çok daha fazla opsiyona yer verilmiştir. Yani kullanım için çeşitli alternatifler bulunmaktadır.

Bunun yanı sıra açık bankacılık sistemini kullanan kişiler, kendilerine ait olan finansal verileri en doğru şekilde analiz etme şansına sahiptir. Analizden elde edilen sonuçlarla birlikte de en avantajlı teklif ve ürünlere sahip olma imkânı elde edilebilecektir.,

Açık Bankacılık Sisteminin Sunduğu Olanaklar

Açık bankacılık sistemi her yönüyle kullanım açısından kişilere büyük kolaylıklar sağlar. Öyle ki bu alanda hizmet veren kurumlar birbirinden farklı bankalar ile anlaşma gerçekleştirmektedirler. Yapılan anlaşmalar ve de entegrasyon sistemi sayesinde ise kullanıcıların hemen her türlü gereksinimleri en hızlı şekilde yanıtlanabilmektedir.

Açık bankacılık sistemi sayesinde finansal anlamda işlerinizi en avantajlı şekillerde, kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Finansal Teknolojide Rota; https://finrota.com/netekstre/

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir