Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. 30 Yıl Sonra Robotların Sayısı İnsan Nüfusunu Geçebilir

30 Yıl Sonra Robotların Sayısı İnsan Nüfusunu Geçebilir

admin admin -

Masayoshi Son Barcelona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi 2017 etkinliklerinde gelecek teknoloji ile ilgili fikirlerini katılımcılarla paylaştı. Son, yaptığı açıklamada 30 yıl sonra ayakkabılara takılan çiplerin bile insanlardan daha akıllı olacağını, insanların ayakkabılardaki çiplere basacağını ama hep bir adım geriden geleceklerini savundu.

Masayoshi Son açıklamasının devamında günümüzde ortalama bir insanın IQ seviyesinin 100 sınırında olduğunu, bu seviyenin Albert Einstein yada Leonardo Da Vinci gibi kişilerde 200 seviyesini gördüğünü belirtirken, son teknolojiyle birlikte akıllı robotlarda IQ seviyelerinin 10 bin sınırının üzerinde tutulabileceğini iddia etti. Bu durumu “süper zekanın doğumu” olarak değerlendiren Son, önümüzdeki 30 yıl içinde bunun gerçekleşeceğine inanılması gerektiğini belirtti.

Masayoshi Son, insan hayatına girecek olan robotların boyut olarak normal insan ölçülerinde olacağını ama bazı robotların iki ayağı, bazılarının ise onlarca ayaklı olabileceğini de belirtirken bu durumun tamamen işleve bağlı olarak değişeceğini de sözlerine ekledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir