Tekno Bilgi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. 10,000 Kat Daha Düşük Enerji ile Wi-Fi Sinyali Aktarımı Yapıldı

10,000 Kat Daha Düşük Enerji ile Wi-Fi Sinyali Aktarımı Yapıldı

admin admin -

Gelecekte mobil cihazlarımızda kullandığımız wi-fi bağlantıları, telefonumuzun şarjına hiçbir etkide bulunmayabilir.

Kablosuz ağ yani Wi-fi işimizi oldukça kolaylaştıran bir şey. Ancak bu durum, telefonunuzda Facebook ya da benzeri sosyal medya platformlarında dolaşırken şarjınızı hızlı bir şekilde götürmeye engel olmuyor. Tabi kullandığınız uygulamalar ve cihazınızda yaptığınız işlemler, şarjınızın azalması konusunda başrolde fakat bu konuda wi-fi’ın üstlendiği rol de pek göz ardı edilebilir değil.

Ancak bu duruma yönelik çalışmalar yürüten mühendisler, şu an kullandığımız wi-fi aktarımından tam 10,000 kat daha az enerji tüketen bir wi-fi ağı geliştirmeyi başardılar. Bu da şu anlama geliyor; wi-fi kullanarak yaptığınız işlemler, bu yeni geliştirilen sistem sayesinde bataryanızdan 10,000 kat daha az enerji götürecek.

Washington Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren mühendisler, söz konusu wi-fi sistemi ile saniyede 11 megabitlik bağlantı hızına ulaşmayı başarmışlar. Tabi bu hız şu an için oldukça düşük görülebilir ancak mühendisler daha hızlı ve hepsinden daha önemlisi gerçek dünya koşullarında herhangi bir problem olmadan çalışan bir sistem geliştirmek adına çalışmalarına devam ediyorlar.

Mühendislerden oluşan takımın üyelerinden Shyam Gollakota’nın açıklamalarına göre ekibin amacı, neredeyse hiç güç kullanmadan wi-fi aktarımı sağlayabilmek. Ekibin bu sisteme verdikleri isim ise ‘pasif wi-fi’.

Peki sistem nasıl çalışmakta?

Wi-fi sinyalleri, bilgileri dijital temel bant olarak da bilinen dijital frekanslar ve analog radyo frekansları göndermekte. Bu frekansların gönderdikleri paket veriler ise telefonunuz tarafından çözümlenmekte. Dijital frekanslar yıllar içerisinde çok daha verimli ve kullanışlı hale gelerek hiç enerji kullanımı olmadan veri gönderebilecek duruma geldi fakat asıl sorun, hala işlemlerde yüzlerce miliwatt enerji tüketen analog radyo frekanslarında.

Ne var ki telefonunuz, wi-fi bağlantısını alabilmek için her iki frekansa da ihtiyaç duyuyor, bu durum da pil ömrünü olumsuz etkiliyor. İşte söz konusu yeni sistem, analog ve dijital frekansları ayrıştırarak tüm analog radyo frekanslarını cihazın içerisindeki bir fişe indirgiyor. Fişe takılı cihaz, wi-fi gönderilecek cihaza bilgileri neredeyse hiçbir enerji kullanmayan dijital frekans üzerinden aktarıyor. Bu işlem sonucunda cihazınıza analog radyo frekansı yansımamış oluyor ve sonuç olarak wi-fi işleminde bataryadan harcanan enerji 10 ila 60 mikrowatt seviyesine düşüyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir